foto1
Pływać nauczymy każdego!
foto1
Żeglujemy z pasją!
foto1
Sport to podstawa!
foto1
Dbamy o bezpieczeństwo!
foto1
Nie samym sportem ...
tel. (87) 428 36 68

ul. 3-go Maja 21          11 - 500 GiżyckoInformacje o szkole

Ogólne informacje o szkole.

Czytaj dalej

Informacje dla rodziców i uczniów

Najważniejsze Informacje dla rodziców i uczniów.

Czytaj dalej

Kącik pedagoga i psychologa

Informacje dotyczące pomocy psychologiczno - pedagogicznej

Czytaj dalej

Dokumenty

Dokumenty obowiązujące w szkole.

Czytaj dalej

autyzmSól jest kwaśna, śnieg parzy, jasne światło oślepia,  a delikatne głaskanie powoduje silny ból- to tylko niektóre wrażenia, które odczuwają osoby  dotknięte autyzmem.                                                 I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.

 

      Już niebawem 2 kwietnia obchodzony będzie Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Świadomość społeczna w kwestii autyzmu jest w Polsce bardzo niska, zaś  reakcje na odmienne zachowanie takich osób  bywają okrutne i krzywdzące. Dziecko z autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, wręcz rozwydrzone.

Dlatego też powstają inicjatywy, które mają propagować wiedzę w kwestii autyzmu. Jedną z nich jest Fundacja SYNAPSIS, która wraz z innymi organizacjami działającymi na rzecz osób z autyzmem w Polsce celebruje to święto, włączając się w globalną akcję „Zaświeć się na niebiesko“. W tym dniu symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski.

          Autyzm jest poważnym zaburzeniem rozwoju dziecka. Jego objawy pojawiają się przed ukończeniem przez dziecko trzeciego roku życia. W niektórych przypadkach pierwsze objawy mogą pojawić się jeszcze przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia. Jest to zaburzenie neurorozwojowe, związane z nieprawidłową pracą mózgu. Może się objawiać w różny sposób u poszczególnych osób.

 Zgodnie z nomenklaturą diagnostyczną mówi się o triadzie zaburzeń autystycznych:  czyli nieprawidłowościach przebiegu relacji społecznych (tu mieści się między innymi wyobraźnia), zaburzeniach komunikacji (echolalie, czyli powtarzanie słów, mogą służyć porozumiewaniu się, natomiast nie są właściwą komunikacją) oraz sztywnym spektrum aktywności i zainteresowań. Trudności te mogą mieć różny stopień nasilenia. W efekcie niektóre osoby z autyzmem są bardzo głęboko zaburzone – nie potrafią nawiązywać kontaktów z innymi osobami, nie mówią i nie komunikują się w inny sposób (np. mimiką, gestami), mają dużo stereotypowych zachowań, manieryzmów ruchowych, podczas gdy u innych objawy są słabo nasilone i osoby te mogą prowadzić w miarę zwykłe życie. Dlatego w przypadku autyzmu często posługujemy się określeniem spektrum zaburzeń autystycznych (ASD).

Dowiedz się więcej o autyzmie na www.synapsis.org.pl 

lub obejrzyj filmy na  następujących stronach:

https://www.youtube.com/watch?v=dOWTCiZOgV0

https://www.youtube.com/watch?v=vzr5VjpHHW4

 https://www.youtube.com/watch?v=nW8NLnTB1wc